Lasky

pes
2014
25.04.2019
x kríženec
27 kg (aktuálne k 9.3.2020)
áno
áno
áno
nie
áno

Popis

Lasky a jeho smutný smutný príbeh:

Keď sme riešili prípad, chorého šteniatka, všimli sme si, že na susednom dvore v rohu leží psík. Vôbec sa nehýbal, nesledoval, čo sa v okolí deje. Bol otočený ku múru, kde nemal čo vidieť, a to bolo veľmi zvláštne. Naložili sme choré šteniatko a išli sa na neho pozrieť. Pýtame sa majiteľky či žije…”hmmm áno” odpoveď znela zvláštne a neisto a to nás ešte viac k nemu hnalo. Prichádzame na koniec dvora, kde asi je miesto na nepotrebné veci, hneď vedľa je stará latrína a medzi tým všetkým leží psík pri rozpadnutej búdke a stále otočený k múru. Okolo búdky je kopa skysnutého jedla – zvyšky z kuchyne. Miska s vodou žiadna! Až keď sme úplne blízko psík otočí hlavičkou…a my vidíme zapálené očká plné hnisu. A to čo nám dá najväčšiu “facku” je jeho telo. Je neskutočne obézny. Ledva si sadne a pozerá na nás….a my v šoku pozeráme na neho. Úprimne…fakt sme tam stáli ako prikované. Keď sme ho začali odopínať, zistili sme ďalší veľmi smutný fakt. Bol pripnutý na približne 50cm retiazke. PSÍK mohol LEN SEDIEŤ, LEN LEŽAŤ, LEN HÝBAŤ HLAVIČKOU A LEN JESŤ A JESŤ. ŽIADNY POHYB, ŽIADNY. Urobili si z neho živý odpadkový kôš a to doslova. Ten psík nepoznal NIČ, žiadne pohladkanie, žiadna radosť zo života, bol odpadkový kôš. Dali sme ho na vodítko a čakali či vôbec dokáže vstať. Pomaličky sa postavil a urobil prvé kroky po pravdepodobne veľmi dlhom čase. Krátku cestu k autu celú preňuchal, všetko ho zaujímalo a jeho vrtiaci chvostík bol pre nás najviaaaaaac.

Pýtame sa koľko má rokov…”joooj veľa, on už je starý, má viac ako dvanásť rokov” pani sa rozcitlivela “ooood šteniatka sme ho mali, joooj”. Naša reakcia je len nádych výdych a nakladáme najväčšieho psíka akého sme kedy videli do auta. Nevieme si predstaviť čo by s ním bolo kedy tam ostal…. Aby ste mali predstavu…jeho výška je máličko, máličko nad kolená. Ideme smer veterina a hneď ho dávame na váhu. !!VÁHA UKÁZALA OBROVSKÉ ČÍSLO, VÁŽI 35KG!! Hneď sa mu urobil odber krvi a čakáme na výsledky. Očká vyčistené a nasadená liečba.

Odhadovaný vek veterinárkou je…maximálne 5 rokov!!!! Žiaden starý psík, ale psík v najlepších rokoch. Jeho obezita je životohrozujúca a preto sme sa rozhodli zveriť ho do tých najlepších a skúsených rúk WetPet – hydroterapia, fyzioterapia, rehabilitácia. Lasky tam absolvuje odtučňovací program vytvorený na mieru. K dispozícií bude mať okrem iného aj hydroterapiu, ktorá v jeho prípade bude veľmi prospešná a šetrná pre kĺby. Po konzultáciách s veterinárom a podľa výsledkov vyšetrení sa zvolí dieta. Proces liečby, sa bude odvíjať podľa toho ako bude reagovať Laskyho telo. Obezita je tichý zabiják a bude to náročná a dlhá cesta. Lasky bude vo Wetpet-e pod dohľadom veterinára a skúseného tímu super ľudí.

Týmto by sme im chceli veľmi pekne poďakovať, pretože celý proces liečby dostane LASKY OD WETPET-U ZADARMO. Toto veľké gesto nám výrazne zníži náklady, avšak veterinárne úkony, špeciálna strava a všetko ostatné budeme samozrejme platiť.

Z WetPetu nám napísali:
“Lasky k nám do wetPet na požiadanie Utulku UVP prišiel ešte v apríli 2019. Veľmi sme sa čudovali, keďže väčšinou z osád a neprispôsobivých domácností prichádzajú do útulkov psíky výrazne podvýživené. Lasky bol opačný prípad. Trpel veľkou nadváhou. Žil v otrasných podmienkach, na 50cm reťazi a poznal iba ležanie a jedenie. Žiadne kvalitné krmivo, iba zbytky z kuchyne. Preto nešiel ani do útulku, ale súhlasili sme a vzali sme ho rovno my. Na laicky povedané „odtučňovaciu kúru“. Kedže takáto váha bola výzva aj pre nás, ponúkli sme útulku pre Laskyho bezplatný pobyt počas celej jeho odtučnovacky.
Lasky má aj dlhodobý problém s očami – boli zapálené a zahnisané. Začali sme liečiť jeho očká a samozrejme aj veľké telo. Na očkách mu ostal celoživotný problém a to syndrom suchého oka a tak starostlivosť bude potrebná navždy. Laskyho obezita je veľmi nebezpečná pre celý organizmus. Dostal kvalitné granulky určené pre obéznych psov a začali sme s cvičením v hydrovani. Spočiatku sa mu hýbať veľmi nechcelo, no zvykol si na pravidelné cvičenia, veď predsa pri každom dostával nové a chutné granulky ako odmenu. Odmeny však nie sú pre Laskyho extra krmivo, sú odčlenené z jeho dennej kŕmnej dávky, aby sa jeho krmivo dalo kontrolovať. A tak sa Lasky odrazil od hroznej váhy skoro 36 kíl!!! Zistil, že pohyb je super, rád sa venčí, uteká za loptou a pobehne aj s wetPet kamošmi Romelom a Rexom na dvore. Má veľmi rád pozornosť ľudí, rýchlo si na dobrých ľudí zvykne. Má rád deti. Po 11 mesiacoch v našej starostlivosti Lasky schudol 9 kíl, čo je 25% z jeho pôvodnej váhy! Našim cieľom je konečná váha približne 23 kíl a veríme, že to spoločne s Laskym dokážeme. Niekto si možno povie, že 11 mesiacov je dlhá doba a mohol schudnúť aj viac, avšak v jeho prípade kedy jeho výživový stav bol aký bol a nikto nevedel ako zareaguje na nové podmienky, museli sme na to ísť pomaličky. Prvé mesiace to išlo veľmi pomaly, ale rozbehlo sa to a 9kg je obrovský úspech. Nielen preto, že Lasky to zvládol bez akýchkoľvek problémov, či už zažívacích alebo iných s chudnutím spojených, ale aj psychicky.

Lasky si aj touto cestou pomaličky hľadá novú rodinu, kde by sa mu venovali a nenechali ho napospas osudu. Momentálne ešte nie je úplne pripravený na adopciu a to z dôvodu, že by sme chceli, aby schudol ešte pár kíl. Ak by si však Lasky našiel nový domov v Košiciach a okolí, a nový majiteľ bude ochotný dodržiavať rovnaké podmienky a chodiť pravidelne na hydroterapiu, tak budeme len radi, ak si nájde nový domov. Ak sa mu takýto domov nenájde, má u nás miesto vo wetPet svorke, kým sa jeho úžasný domov nenájde. Držíme mu všetci palce!”

Informácie o Laskym budeme priebežne dopĺňať. Ak sa rozhodnete pomôcť nám so starostlivosťou o Laskyho (kompletné veterinárne ošetrenie, kvalitné krmivo, doplnky) môžete poslať svoj príspevok na náš Transparentný účet : Únia vzájomnej pomoci ľudí a psov Číslo účtu: 5111391211 IBAN: SK5009000000005111391211 Kód banky: 0900 SLSP Swift kód: GIBASKBX Poznámka: lasky Ďakujeme