Ako Si Vybrať Psa 2018-08-02T10:32:13+00:00

AKO SI VYBRAŤ PSA

PORADA: Pred rozhodnutím oslovte cvičiteľa alebo zamestnanca útulku, nech vám poradí s výberom vhodného psa podľa POVAHY a vaších skúseností. Pri výbere sa ľudia radi inšpirujú vzhľadom psa, čo však nie je správna cesta. Nepodľahnite módnej vlne. Dôležitá je povaha. Zaobstarajte si bud psíka z útulku alebo s preukazom o jeho pôvode.

ČISTOKRVNÝ: Znamená s preukazom o jeho pôvode. Zodpovedný chov, kde je dôraz kladený na vyradenie chýb, ktoré sú v chove nežiadúce, ako napríklad chyby povahy (agresivita, plachosť…), exteriéru (zalomené chvosty, deformity kostí), zdravotné problémy (problémy s dýchaním, zlý vývoj kĺbov, hluchota…) a iné.
Je potrebné si dať pozor na inzeráty od množiteľov s lacnými šteniatkami, lebo majú vo väčšine prípadov sfalšované očkovacie preukazy, nemajú vakcíny a majú často množstvo zdravotných problémov. Nakoniec takýto psík stojí majiteľa omnoho viac ako čistokrvný s preukazom pôvodu.

ÚTULKÁČ: Nechajte si poradiť zamestnancami, ktorí psíkov už poznajú. Z toho množstva čakajúcich psov, vám určite jeden sadne. Adopciou máte jedinečnú možnosť zmeniť zlé k dobrému. Niet krajšieho pohľadu ako je ten na šťastného psa, ktorý našiel domov.

FINANCIE: Tu funguje priama úmera, čím väčší pes, tým väčšie náklady. Spočítajte si predpokladanané výdavky na kvalitnú stravu, veterinu, výcvik a rôzne drobnosti.

TEMPERAMENT: Je tu potreba fyzickej aj psychickej záťaže? Pre niekoho výhoda, pre druhých utrpenie. Ak nemáte veľa času a neviete psovi poskytnúť dostatok pohybu, zvoľte si kľudnejšieho psa. Pes bez dostatočnej aktivity trpí, demoluje, ale nie je to jeho vina.

ÚČEL: Hľadáte spoločenského, pracovného, športového, loveckého, či pastierského psa?

ŽIVOTNÝ ŠTÝL MAJITEĽA: Pes by mal byť jeho súčasťou, nájdite si spoločné aktivity. Venčenie by nemalo byť otravou, ale potešením

PRIESTOR A PODMIENKY: Byt, či dom? Nie každý pes je vhodný na dvor a niekorým nevyhovuje menší priestor v byte. Máte dostatok priestoru v byte/dome, dobre ohradený pozemok, či dostatočne zateplenú búdu v prípade, že psík bude vonku?

VEK PSA: Máte dostatok času a trpezlivosti na šteniatko? Pokiaľ nie, zvoľte si radšej psíka po puberte s ustálenou povahou a hygienickými návykmi.

POHLAVIE: Ak ste začiatočník zvoľte všeobecne ľahšie ovládateľné fenky.

PES NIE JE HRAČKA, JE TO DLHODOBÝ ZÁVÄZOK: Ide o záväzok nie na týždeň, ani na mesiac, ale na niekoľko rokov. Bude vám veríť celým svojím srdcom a považovať vás za svoju rodinu a tak buďte zodpovední a zadovážte si psíka na celý jeho život. Rátajte s priemernou dľžkou života 12 rokov.

ČAS: Máte dostatok času na každodenné prechádzky, výcvik?

BUDÚCNOSŤ: Berte do úvahy prípadné sťahovanie, rozchod, príchod bábätka, zmenu zamestnania.

ALERGIA: Ak si nie ste istí, radšej sa dajte testovat. Nezabúdajte, že alergény sú v krvi, slinách, pote, moči, koži a kožných šupinách psov, preto každé plemeno vie túto reakciu vyvolať.

DOVOLENKA: Bude vám mať kto psíka postrážiť? Budete ochotný zaplatiť hotel? Najhorśím obdobím pre útulky počas roka je aj pre tento dôvod práve leto.

RODINA: Budťe si istí, źe s príchodom nového člena rodiny každý súhlasí. Je veľmi podstatné mať pre psa v jednej domácnosti jednotné pravidlá.

SKÚŠKA: Chodťe sa pozrieť na cvičák, navštívte domácnosť so psom, skúste si pravidelné venčenie so susedom, známym