Psia Akademia logo

Zvykanie na meno

Zaobstarali sme si psa z útulku. Tam ho volali Balo, nám sa však to meno nepáči. Je to štvorročný pes, v útulku bol 2 mesiace. My nevieme, či si vôbec zvykne na nové meno – Azi. Ako máme postupovať?

Jana a Peter V., Moldava nad Bodvou

Naučiť psa novému menu je jednou z najjednoduchších vecí, ak sa dodržiavajú určité zásady. V zásade stačí spojiť jeho meno s niečim príjemným. Prestaňte ho oslovovať jeho pôvodným menom a používajte už len to, ktoré chcete, aby si osvojil. Zavolajte naň menom vždy, keď mu idete zložiť na zem večeru v miske, vždy keď ho pohladíte, vždy, keď ho idete odmeniť pamlskom, vždy keď sa s nim idete hrať alebo mu ponúknuť hračku. Jednoducho vždy, keď ide o niečo, o čo prejaví záujem, lebo to má rád. Vyvarujte sa toho, aby ste jeho meno používali na okríknutie. Svoje meno si má spájať s príjemnosťami. Po krátkom čase začne na meno reagovať otočením hlavy k vám, alebo pribehnutím. Ako keby Vám chcel povedať “Čo je nové? Čo pre mňa máš?”

Vôbec sa nebojte dať mu nové meno. Veď i keď sa pes dostane do útulku, dostane meno, ktoré nie je jeho a predsa si naň zvykne. Takže zvoľte zvučné, krátke meno (pekné je to, ktoré ste vybrali – Azi) a dajte sa do toho.

2018-10-26T12:08:04+00:00